DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie osady Týn

  

    Dnes malá vesnička Týn, ležící mezi obcemi Luka a Ždírec, se připomíná jako Týnec již roku 1376, kdy jakýsi Budenec z Týnce svědčil ve sporu o pastviny v údolí mezi Divišem z Kruhu a obcí Žďárem. V roce 1414 je zmiňován za Jindřicha Berky z Dubé již jako ves a dvůr Týn. V roce 1448 tu bylo sídlo Jiříka z Tajné a následně roku 1472 se odtud uvádějí Týnové z Týna se zlatým váčkem v erbu. Zřejmě jim patřila jen část vsi se dvorem a tu od Petra Týna z Týna odkoupil Václav Hrzáň z Harasova a pak mu patřila celá ves. O Týnech z Týna se dále dozvídáme na našem okrese například z historie obce Karasy u Zahrádek a zejména ze Žandova a nedaleké Velké Bukoviny. I Když celá ves patřila pod panství Houska, byl zde samostatný dvorec, protože už od roku 1552 se tu uvádí Jíra Travka zvaný Erazimův a následně jeho vdova Dorota. Jejich syn Jan měl roku 1598 určité spory s majitelem Housky Volfem Kryštofem ze Šénu. Po roce 1603 se zde uvádí Šimon Travka a roku 1630 jeho syn, též Šimon Travka.

   V roce 1622 získal Týn Albrecht z Valdštejna jako součást panství Houska. Po smrti Albrechta z Valdštejna císař Ferdinand III. Roku 1635 Týn a další vsi věnoval Emauzskému klášteru v Praze. Ale pro klášter to byl statek odlehlý, proto ho roku 1679 prodal hraběti z Hasištejna a ten ho připojil k panství Doksy. Toto panství se dostalo následujícího roku opět do majetku Valdštejnů.

   V roce 1850 se zde neutvořila samostatná obec, ale Týn jako osada byl připojen pod Luka. Většina obyvatel se během staletí živila zemědělstvím, zvláště se tu uvádí, že se ve dvoře pěstovalo ovoce a také chmel. Ke zlepšení stavu obce přispěl v roce 1925 vybudovaný vodovod. Pod Týnem vznikla i malá cihelna, která měla jen ruční výrobu bez strojového zařízení, ale přestala vyrábět hned po konci války v roce 1945. Objekt cihelny včetně komína byl zbořen kolem roku 1950 JZD Luka na materiál pro stavbu hospodářských objektů. Po cihelně zbyl jen malý rybníček vlevo od přístupové cesty.

   Soukromí zemědělci tu měli navrch i po 2.světové válce, když v roce 1949 vzniklo JZD, zdejší hospodáři byli stále soukromí do poloviny 50.let, kdy někteří z nich již v JZD pracovali například jako kočí. Zvláštním případem byl Jaroslav Mendlík, který dle zjištění nechtěl v JZD pracovat a živil se raději chovem kanárů, andulek a jiného ptactva. Ještě po roce 1962 byl ale veden s dalšími obyvateli Týna jako záhumenkář. V roce 1968 byla Luka sloučena se Žďárem a v osadě se mnohé objekty stávaly místem soukromé rekreace. V roce 1981 byly Luka a Týn opět připojeny k Doksům, avšak v roce 1990 se Luka včetně Týna osamostatnila. V roce 1900 žilo v Týně 47 obyvatel, roku 1970 jen 11 a současnosti už jen 8.